Hazze är en av Irradias kunder som har längst erfarenhet av medicinsk laser och har med tiden utvecklat ett helt unikt behandlingskoncept. I detta utgår man från att muskulaturen (fascia och bindväv) är orsaken till de flesta besvär och laserbehandlingen sker i rörelse med olika tryck. Metoden innebär en mindre slitsam arbetssituation för dig som massageterapeut och intressanta resultat för din klient. Kursen riktar sig till massageterapeuter, med krav på minst ett års vana. Detta är en praktisk kurs med minimal teori där baskunskaper inom laserbehandling är nödvändiga. Om du saknar erfarenhet inom laser så ingår innan kursstart lån av lämplig laser under 6 veckor samt apparatutbildning. Efter avslutad kurs ska behandlingskonceptet kunna appliceras på överkroppens muskulatur. Hazze erbjuder fortlöpande support efter kursen.
Lär dig konsten att diagnostisera och behandla olika ligament- och muskelskador och neuropatiska smärtor/nervsmärtor med hjälp av ett unikt behandlingskoncept som innebär en mindre slitsam arbetssituation för dig och ett mer hållbart resultat för patienten.
Underkropp
Vi går igenom och lär oss behandla: Ländrygg, höftsmärtor, bäckenproblem, ledband och miniskskador i knät, benhinnor, hälsporre, neuropati i fötter, bakercysta. Vi lär oss också hur man kan påverka inkontinens och hormoner med hjälp av laserbehandling. patiska smärtor/nervsmärtor med hjälp av ett unikt behandlingskoncept som innebär en mindre slitsam arbetssituation för dig och ett mer hållbart resultat för patienten. Kursledare är massageterapeut Hans Backman som i närmare trettio år utvecklat denna metod med laser i rörelse och under tryck.
Överkropp
Vi går igenom och lär oss behandla: Whiplashskador, frozen shoulder, tennisarmbåge, uppblåst mage, yrsel/huvudvärk, ryggont med ursprung i bröstkorg.