Laser för rygg och höft

Svårighetsnivå:
Grund
Kategori:
Människa

Intro

I detta inspelade webbinar får du en inblick i en sjukgymnast perspektiv och hur medicinsk laser/PBM kan användas som ett behandlingsverktyg vid olika typer av smärttillstånd ffa i rygg och höft.

Om webbinariet

Webbinariet riktar sig till dig som vill fördjupa din förståelse kring laserbehandling/PBM vid olika typer av muskuloskeletala besvär, med fokus på smärta och besvär i ländrygg och höft.

Cecilia resonerar kring behandlingsposition, val av laser, dosering, behandlingsfrekvens och utvärdering av effekt.

Det här får du med dig

  • Tankar kring primära och sekundära behandlingsområde
  • Varför behandlingsposition, tryck och åtkomst till målvävnad är viktiga faktorer
  • Hur dosering kan anpassas utifrån smärtlindring, djup och patientens respons
  • Varför upprepad utvärdering före och efter behandling är viktig

Cecilia Lind

Cecilia Lind är leg sjukgymnast, dipl och cert laserterapeut och har arbetat till och från sedan 2006 som sjukgymnast främst inom primärvård. Hon har arbetat med laser i olika former sedan 2007 och 2014 publicerades hennes bok ”Laserterapi – en praktisk guide”, en handbok inom laserterapi för manuella terapeuter. Sedan 2019 arbetar hon heltid hos Irradiamed utbildning och försäljning.

Boka din plats
För platsbokning till seminariet ovan, fyll i formuläret nedan så svarar vi med bokningsbekräftelse.
Säkra din plats redan idag genom att anmäla dig! Vi kan inte garantera en plats eller länk om du anmäler dig senare än dagen innan webbinariet.
När du har fyllt i formuläret och bokat din plats återkommer vi med en bokningsbekräftelse. Länk till webbinariet skickas omgående.
* Obligatorisk

Tack! Din intresseanmälan har skickats!

Oj, något gick fel. Se till att alla fält är ifyllda korrekt och försök igen.